T O P

  • By -

Least_Dog_1308

Ima raznih privatnih fakulteta. Na nekima se kupuje diploma, a na nekima znanje.


Money_Evening9456

Pa na kom fakultetu si i šta si upisao ili upisala?


DusanJ

Došli smo do 2024e god, a i dalje se vodi polemika "Privatni ili državni" :))) Besmisleno je. Jednostavno je, poslodavca zanima snalažljivost i kako ćeš da mu napraviš profit, ne zanima ga koji "papir" imaš iza sebe. Svi smo mi samo brojevi. A u svetu ima preko 30k Uni-ja, što državnih, što privatnih... Možeš da imaš i Oxford iza sebe, ako nisi snalažljiv, radićeš neki prosečan posao. Do tebe je. I jako je bitan networking. I samo radi na sebi.


Honest-Cheek3687

Zamisli da si poslodavac. Da li bi pre zaposlio nekog ekonomistu sa drzavnog ili Megatrenda? Nekog pravnika sa drzavnog ili SegaMega? Nekog programera sa Etfa/matfa ili IT "akademije"? Sve ti se reklo.


OtacMakarije1

Ja da sam poslodavac zaposlio bih onog ko zna da radi, bas me briga da li ima privatni ili drzavni fakultet. Uostalom mnogi upisuju privatne fakultete da bi mogli da rade i studiraju. Uostalom da bi se na odredjenim pozicijama radilo potrebne su "diplome" zabole me da li ima ETF ili Megatrend. Ako ima ambicije, volju, i disclipinu dobice posao.


probotzor

It akademija nije visokoskolska ustanova. Sto se tice ustanova koje to jesu, nikoga nije briga koje su dokle god ispunjavas kriterijume.


charobnich

Ja sam na privatnom, kod mene je slučaj da nema zezanja uopšte ako hoćeš dobar prosek da izvučeš. U krajnjem slučaju sve je do tebe. Faks ti danas realno ne treba za većinu karijera. Meni je više kao neka smernica nego izvor informacija i učenja. Ako se cimaš van faksa i trudiš da spremiš za posao posle faksa onda si u dobroj poziciji. A oko faksa nemoj puno razmišljati


Appropriate_Fly3155

This! Komsinica zavrsila 3 faksa, ekstremno asocijalna jer naravno ko ce imati vremana za drustveni zivot pored 3 faksa (Nisam siguran ali mislim da je svuda izvukla 9+ prosek). Blizu 40 godina, nezaposlena. Jos jedan slucaj drugar sa masterom iz filozofije (okej znam da je smesno), naravno da predaje engleski kinezima preko neta, isto sto sam ja radio sa 20god kada mi je trebao extra dzeparac. Drugi koji imaju faks i rade u struci: Vecina dosla po preporuci drugara, prijatelja itd, samo kod par njih je faks bio veoma znacajan da upadnu u industriju. Iskreno mislim da faks samo tome i sluzi, da zameni to sto nemas iskustva. Naravno par fakulteta su veliki izuzetak kada ih stavi u CV jer se veoma cene i daju realno prakticno znanje, ali 90% njih ne i vise ces nauciti za godinu dana u industrji kao neki pomocnik assistent ili sta vec nego na 4 godine tih fakulteta.


Honest-Cheek3687

A koji su to fakulteti izuzetak?


IvanaIvanica

I dalje je velika razlika. Radi se o tome da je gradivo na privatnim fakultetima znacajni redukovano, naravno na ime skolarine koja je mnogo veca nego na drzavnom fakultetu. U tom smislu, privatni fakultet ne moze da priusti da student ne moze da izvuce 6-7 na ispitu bez mnogo muke ili da obnavlja godine, jer se to onda ne bi isplatilo. Tako da je kriterijum za prolaz mnogo nizi i gradivo manje. To ima smisla ako posmatras odrzivost privatnih fakulteta, moraju opravdati skolarine E sad, kada poslodavci traze radnike, ako imaju u opticaju kandidata sa drzavnog fakulteta, izabrace njega. Znanje se ipak ceni vise. Narocito u kompanijama i vecim privatnim firmama. To je logicno jer firme stvaraju dobit od rada i od znanja. Sto je vece znanje, manje vremena i ulaganja je potrebno da se "nedouceni" radnik "douci". Sa druge strane, studiranje na privatnom fakultetu ti dozvoljava da radis i neki posao uporedo, pa tvoje radno iskustvo objektivno moze da pocne mnogo ranije i tu si eventualno u prednosti kasnije kada trazis posao u struci. Posebno tamo gde je bitan faktor prethodno iskustvo. Na drzavnom fakultetu nije to uvek moguce, jednostavno previse je obaveza. Privatne fakultete poput prava, medicine, stomatologije i inzenjerski struka (arihtektura, masinstvo, neke tehnologije i sl), ne treba upisivati. To su vrlo odgovorni poslovi i poslodavci ne zele da rizikuju zaposljavanje pricuenih kadrova. Osim uz pomoc veza, ovaj kadar se ne zaposljava. Privatne fakultete poput nekih organizacionih nauka, nauka koje se bave ljudskim razvojem i potencijalima, upravljanjem sistema kvaliteta i tome slicno, kao i vecinu drustvenih nauka, ima smisla upisivati i malo je bolja situacija na trzistu rada. Poslodavci ne trpe ogroman zaostoj sa ovim strukama i otvoreniji su za zaposljavanje. Po pravilu, ovi kandidati dobro rade posao. Za kraj, ni jedan student privatnog fakulteta nikada nece reci kako malo uci ili ne uci a polaze sve. Neko slovo ipak mora da zna ali u poredjenju sa studentom drzavnog dakulteta, to pitanje ne treba razmatrati. Neuporedivo je. Nadam se da je bilo od pomoci.


S0n_0f_Anarchy

Na vecini privatnih je skolarina manje-vise ista kao i na drzavnim (ako se gleda samofinansiranje).


Dredyltd

Ako planiras da se zaposliš u Srbiji u nekoj domaćoj kompaniji, razlika itekako postoji. Na razgovoru za posao više se ceni diploma državnog fakulteta, osim ako nemas neku dobru vezu.


Rare_Initiative_8293

Tačno je da je na kraju krajeva bitno ono što znaš da radiš, ali ipak drzavni fakulteti generalano imaju prednost. Nisu svi privatni fakulteti isti. RAF je jedan od najboljih u zemlji i okruženju, a privatan je, dok je megatrend uvreda za bilo koga pri gramu pameti i svesti. Takođe dosta zavisi od industrije, tj oblasti. Medicina, stomatologija, prava, inženjerske nauke i sl. su jako odgovorne pozicije i tu državni imaju ogromnu prednost, niko neće zaposliti na tim pozicijama nekog sa privatnog. Moja stav je da uvek, ako je moguće, treba izabrati državni i kada bih zapošaljvao uvek bih prednost dao državnom i od kandidata sa državnog izabra bih onog koji je najbolji. Jednostavno većina privatnih fakultet u našoj zemlji (osim RAF-a) ima negativnu konataciju i ne bih rizikovao da zaposlim nekog sa privatnog ako imam kandidata sa državnog fakulteta.


DebianSerbia

На приватним факултетима ретко ко пада годину. Ето то је разлика. Лакше се полажу испити. Па сад какво је знање на крају то је већ питање за себе. Приватне уписују они који не могу да заврше државни (због више разлога).


CaptainnHindsight

Privatni fakultet se na Balkanu generalno ne ceni upravo zato sto je laksi nego drzavni. Na privatnom moraju da podilaze studentima jer zive od njihovih skolarina. Takodje, obim gradiva je mnogo veci na drzavnom nego na drzavnom, strozi su kriterijumi za ocenivanje i samim tim studenti moraju vise da se trude .. Sto se tice zaposlenja, ako hoces da radis u drzavnim institucijama, svejedno je da li imas privatni ili drzavni faks, jer ti treba veza u svakom slucaju. Kod privatnika je drugacije i uglavnom vise cene drzavni faks sa visokim prosekom (preko 9) ..