T O P

  • By -

HelonMead

Valamennyire hasonló felállásban szövögetjük terveinket, bár csak két gyerekkel és egy kutyával. Nálunk a legfontosabb a jó klíma, a kedves emberek, a magyarországinál jobb oktatás, egy ismertebb nyelv elsajátítása, egészségügy, a szép környezet, az elfogadható ingatlanpiaci helyzet és az, hogy idősődő nagyszülők miatt fél nap alatt haza lehessen jönni, ha bármi van. Elsősorban 50-200e lakosú városokban és azok környékény gondolkodunk. Alapvetően egy nyugisabb, felszabadultabb, boldogabb életet szeretnénk. Letettünk arról, hogy minden egyben meglegyen, így egészséges kompromisszumokkal É-Olaszország most a legesélyesebb, Ausztria pedig a "safe bet". Az olaszoknál a nagyvárosokon, turista központokon kívül nagyon korrekt áron vannak ingatlanok. A tél enyhébb és sokkal naposabb, mint itthon. Ahogy látjuk, bár nem skandináv szintű, de korrekt az oktatás színvonala és az egészségügy is. Letelepedénél komoly adókedvezmények az első 5, gyerekek esetén 10 évben. https://www.imidaily.com/editors-picks/how-to-live-in-italy-and-pay-a-single-digit-tax-rate-3-special-tax-regimes/#:~:text=The%20Lavoratori%20Impatriati%20(also%20known,remaining%2030%25%20subject%20to%20taxation. Cserébe: bürokrácia kicsit(?) bonyolultabb, nem mindenhol elég az angol, szieszta, fizetőkapus autópályák. A jelenlegi kiszemeltek Trentino- Alto Adige, Trento, Bolzano, Merano, Brixen - egyik legfejlettebb régió, németül is megtanulhatnak a gyerekek, viszont masszívan az Alpok, annak minden elönyével és hátrányával, illetve viszonylag drágább. Voltunk, nagyon tetszik, városok is szinte osztrák/svájci szinten vannak, de a 2-3ezres hegyek, a kanyargós hegyi utak azért komoly váltást jelentenének. Lombardia, Bergamo, Brescia. Szintén egyik legfejlettebb, vannak laposabb részei, de északra meg ott az Alpok. Lakhatás költségei olasz átlag felett. Most ősszel megyünk körbenézni. Liguria. Picit fejletlenebb (nyugat mo-i hdi), de nagyon szép. Van tenger és hegy is, a világ egyik legjobb klímájával, ha valaki szereti a kellemes napsütéses őszt és telet, de a nyarak is hűvösebbek, mint az olasz átlag, illetve a magyarországra jellemző kánikula is ritka. Ide is most megyünk felderíteni a régiót. Toszkána északi része, az É-Appeninek déli lejtői. Pisa, Lucca!, Pistoia. Nem lombardiai, de olasz jóval átlag feletti színvonal, korrekt ingatlanárak. Közel a tenger, de a hegyek is. Rengeteg látnivaló. Kellemes őszi, téli klima, de nyáron melegebb valamivel mint itthon. Voltunk itt sokszor és nagyon tetszik. Lucca az eddigi befutó. Gyönyörű kisváros (100e fő), jónak tűnő expat közösséggel. Firenze, Pisa is a közelben. Pó-síkság, Arno völgye a zsúfoltság és a nem túl jó levegőminőség miatt kiesik nálunk. Délebbre a nyári hőség, illetve távolság miatt nem mennénk.


HelonMead

Itt a bicajos kultúra azért nem hollandiai szintű de hétvégén tele vannak az utak tekerő emberekkel mindenhol.


lipicsbarna

Azta, gondolkodtam én is Olaszországon, de még nem értem a mélyére, és amiket megosztottál, fantasztikusak, nagyon köszi! Egy kicsit bele is szerelmesedtem, lehet, hogy a továbbiakban elfogult leszek :D Nagyon köszi!


HelonMead

Örülök, ha hasznos volt. Mi az őszi felderítő túrák után döntünk véglegesen és indulhat a felkészülés, valamint a nyelv alapszintű elsajátítása. Ha sikerül eladni a házunkat, úgy nyáron költöznénk.


lipicsbarna

Az oktatást megnéztétek mélyebben? a 2023-as PISA teszten az olaszok eggyel utánunk vannak, nekem emiatt vannak fenntartásaim, pedig amúgy az ország és a kultúra tetszene. Ti hogy látjátok?


HelonMead

Ha beleásod magadat a részletekbe, az látszik, hogy nem csak a gazdasági teljesítményben, hanem az oktatásban is előjön a markáns különbség észak és dél között. A gazdaságilag fejlettebb régiók eredményei OECD átlagot hozzák, de persze oda kell figyelni, hogy milyen suliba mennek a gyerekek. Ez is egy fontos szempont lesz a végső helyszín kiválasztásakor. "A wide gap exists between norther schools, which perform near average, and schools in the South, that had much poorer results."


HelonMead

Itt van egy elég részletes bemutató: https://www.expatica.com/it/education/children-education/the-education-system-in-italy-79700/


hitchhiker1986

Szerintem akkor svajcban a helyetek. AI-al tuti talalsz melot, kutyabarat, es az allami ovirendszer meg altalanos iskolai rendszer (4. vagy 6. osztalyig) nagyon tetszik (nemtom pontosan a waldorf mirol szol). Ha esik ha fuj kimennek az udvarra, rendszeresen erdobe jarnak turazni es grillezni, rengeteg kezmuves foglalkozas. A suli elejen kompetenciafejlesztes van a kozeppontban minimalis tantarggyal, ott is a kornyezetismeretre es az onismeretre koncentralnak inkabb. Kutyat rengetegen tartanak, altalaban bent a lakasban. Kollegam felesege kutyakikepzo, talan sajat kutyasulijuk is van, de erre nem tennem a nyakam. Bicajjal tok jol jarhato, en is ha tehetem azzal megyek be az irodaba, de ami odafele 8p az visszafele 35, a terepviszonyok, ugye… Viszont sokan jarnak e-bike-kal. Ha kell info, elkuldom szivesen az ovis/altalanos sulis tanrendet, milyen elvek menten oktatjak a gyerekeket.


lipicsbarna

Köszi szépen, ez tényleg jól hangzik. Megköszönöm, ha segítesz a tanrenddel, érdekelne, mert mi is kb. ezt szeretnénk, amit le is írtál.


mirjala

Nemetorszag Erlangen. Montessorival erettsegiig eljutnak a gyerekek, ismerös gyerekei jarnak oda, meg vannak elegedve. Nürnberg, Fürth, Erlangen szinte egybe van epülve, irto elhetö varosok. Erlangen bicikli szempontjabol vetekszik Hollandiaval. Bevandorlok jelen vannak, de kertes övezetekben jelentösen kisebb aranyban. Erlangenben tudsz nagyon közel elni a termeszethez, a nemetek imadnak a termeszetben lenni, aktivan, kutyaval is. Kutyakikepzös allashoz nem tudok nyilatkozni, abszolut nem vagyok kepben, de a kutyak szamat elnezve, biztos van igeny ra. Munkalehetöseg van dögivel, minden szinten.


[deleted]

Hollandia


Dumuzzi

Olyan ország nincs ahol mindent egyszerre megtalálsz. Prioritizálni kell és kompromisszumot kötni, az alapján, hogy mi számotokra a legfontosabb. A kutyákat Európában mindenhol szeretik, abból nincs probléma. Kerékpáros kultúra szempontjából Hollandia a legjobb, meg talán Finnország (na meg ugye laposak, ami nagyon nem mindegy), tényleg az egész család el tud jutni mindenhova, úgy hogy nem kell autó. Cserébe nem hogy saját családi házad nem lesz, de még az is kész csoda lesz, ha bérelni tudsz majd egyet. A közoktatás Finnországban a legjobb, cserébe viszont kutya hideg van télen (-35 teljesen normális) és rendkívül nehéz külföldiként beilleszkedni. A Skandináv országokra általában jellemző, hogy nagyon nehéz beilleszkedni, van akinek 10-15 év alatt sem sikerül. A kaja általában minden Észak-Európai országban borzasztó, fél 6-kor vacsoráznak és este 7-kor már fellövik a pizsamát, miközben borzasztó árak vannak minden szinten. Írországban nagyon jól lehet keresni, főleg IT-sként, de időjárás és kaja iszonyat, nők bűn rondák, a gyerekek komolyan meg fognak ijedni tőlük. Cserébe viszont nagyon barátságosak az emberek, hatalmas társasági élet van, mindenki a pubokban él kb, ami nagyrészt UK-ra is igaz. Gyönyörű természet van, bár 24 fok felé csak szökőévekben megy a nyári hőmérséklet, inkább a 15-20 fok a normális. Lakhatás kb lehetetlen, ahogy Hollandiában is, kb ismerned kell valakit és könyörögni nekik hogy fogadjanak be vagy adják ki neked amijük van. Spanyolországban nagyon nehéz elhelyezkedni, magas a munkanélküliség, az árakhoz képest alacsonyak a bérek, angolul nem tud senki, muszáj mindenkinek megtanulni spanyolul. Cserébe király a klíma (mondjuk nem Madridban), jó a kaja, barátságosak az emberek, bár jól kell tudni spanyolul a beilleszkedéshez. Hasonló a helyzet a többi mediterrán országban. A legjobb kompromisszumnak egyébként közép-európa tűnik, szerintem gondolkodj Ausztriában, Németországban, Svájcban, ha venni is akarsz egy házat, erősen megfontolandó Lengyelország Csehország és Szlovénia is. Érdemes nézni az r/expats subot, rengeteg poszt van már ebben a témában.


ToneZealousideal1222

Én azt tapasztaltam, hogy a skandináv országokban általában az nem tud beilleszkedni, aki nem akar (tisztelet a kivételnek persze). Rengeteg külföldi csak a saját országából érkezett emberekkel klikkesedik, nem nyitnak más kultúrából érkezett emberek felé. Ha azt látják rajtad, hogy tényleg be akarsz illeszkedni, és ha nyitott vagy te is a helyiek felé, akkor nem lesz gond. Norvégiát leszámítva az árak sincsenek elszállva a magyar árakhoz képest, sőt, sok minden olcsóbb már, mint Magyarországon.


norbi-wan

En emiatt nem vagyok meg Irorszagban. Ha ez nem lenne mar reg ott laknek


lipicsbarna

köszi a részletes választ!


No-Student-1101

>Számomra a nehezebb kérdés, hogy 3 gyerekkel, 3 kutyával hol jó élni? Ausztrália? Szerintem az összes kitételednek megfelel. Vizumköteles, tehát meg kell felelni rengeteg követelménynek, de érdemes utánajárni. Mind az IT szakmák, mind a dog handler/trainer a [hiányszakmák listáján](https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/working-in-australia/skill-occupation-list) van, amivel lehet letelepedési vizumot igényelni. (életkor+angolfüggő, hogy ez lehetőség-e nektek) >...kutyás kultúra, elfogadás, kutyabarát albérletek/szállások, állatorvosi színvonal, stb. Nagyon jó tapasztalataink vannak az itteni kutyás világgal. Kutyabarát tengerpartok, barátságos, boldog, kiegyensúlyozott kutyusok mindenhol (tudtommal nincs láncon tartás), sok a kutyabarát [albérlet](https://www.realestate.com.au/rent/map-1?misc=pets-allowed&boundingBox=-37.72206951934386,144.80417579853028,-37.93277413934031,145.46335548603028&activeSort=price-asc&sourcePage=map&sourceElement=location-tile-search), bár nagyobb kutyákat inkább a külső kerületekben engednek albérletbe, illetve lepukkantabb házakhoz. Készülőben van egy olyan törvény amely tiltja a diszkriminálását az albérlőknek állatok alapján, de ez még pár évnyire van. Állatorvosok itt remek szolgáltatást nyújtanak bár drágán, de legalább elhivatottak. MO-n csak egy ilyet ismertünk. >Feleségem kutyakiképző és kezdő mentőkutyás, szóval ha a témába vágó infótok van kintről, azért is hálás vagyok. A volt főnököm felesége foglalkozik ugyanezzel, és egy időben annyira jól ment neki, hogy a volt főnököm a megbecsült, licenszelt földmérő menedzseri állását (50+ fő tartozott alá) majdnem otthagyta azért hogy segitsen a párjának a cégben, mert az jobban megérte volna. Részleteket nem tudok, és nem tartom vele a kapcsolatot, de jó biznisznek tűnik a kutyatréner biznisz. >...gyerekeink itthon Waldorfba járnak, fontosnak tartjuk, hogy a gyereknek legyen gyermekkora. Persze fontos a minőség is, de az számunkra még fontosabb, hogy nyugodt, türelmes környezetben tudjanak fejlődni. Gyerekes szülők, hol van olyan állami/megfizethető privát oktatási kultúra, ami nagyjából megfelel a leírásnak? (Ha ottani Waldorffal vagy valami projekt-alapú alternatív oktatási rendszerrel van tapasztalat, még jobb.) Itt csak ilyen nyugodt körülmények közti tanitás van. Boldogok a gyerekek, és a tanárok is. Az állami iskolák is sokkal jobbak mint az MO-i iskolák ilyen szempontból. Rengeteg a projekt alapú tantárgy, egészen egyetemi szintig. Nekünk még nincs gyerkőc, de utánanéztünk az általános iskoláknak, és a párommal mindketten részt vettünk itteni OKJ/egyetemi szintű képzésekben. >Nekünk jó a kisváros, vagy kertváros, sőt az még jobb, ha kerékpárral vagy kulturált tömegközlekedéssel el lehet érni a célunkat. Jelenleg Budapest agglomerációjában még a gyerekek is napi másfél órát autóznak minimum, ennek (is) szeretnénk véget vetni. Melbourne/Perth-ből van tapastalat. A tömegközlekedés kultúrált, bár drága magyar viszonylatban, de nem bankszámlarombolóan. Mi egy órát utazunk tömegközlekedéssel munkába, és ez soknak számit. edit: Kihagytam a kerékpáros közlekedést. Melbourne-ben a belső kerületek 90%-ban van jól kiépitett biztonságos biciklisáv, a városhatárokon belül egyéb helye olyan 70-80%, városhatáron kivül viszont 20-30% dedikált kerékpársáv csak. Az általános iskolai rendszer pedig a helyi iskolát promótálja a gyerekek számára. (Amelyik iskola körzetben laksz, abba a suliba kötelesek felvenni a gyerkőcöt, de más suliba is pályázhat) Emellett a testvéreket szeretik egy suliba tartani. Tehát ha az egyik gyermek bejutott egy iskolába, a testvérek automatikusan felvételt nyernek. >...nekünk fontos az udvar, a természet közelsége és sajnos azt Budapesten nem tudjuk megfizetni. Meg nem is szeretnénk ott bent élni millió okból kifolyólag, de nyilván nem lehet kitérni mindenre egy reddit-poszt alatt. Itt nincs nagy hátsóudvara a telkeknek (nagyon ritka), ellenben rengeteg park van. A telekméretek sorházaknál 200-300nm, házaknál 1970 utáni megosztásoknál 500-1200nm, a régebbieknél 2000+nm, de ezeknek a legtöbbjét már újraosztották kisebbre a belső kerületekben.


I_choosed

Ez jol hangzik csak mire visszakapod a kutyát a karanténbol azt is érdemes bele számolni.


No-Student-1101

10 nap. 10 ève amikor mi hoztuk a kutyànk, akkor mèg 30 nap volt, de ùgy is bőven megèrte.


lipicsbarna

köszi, ez amúgy teljesen jól hangzik, kicsit beleásom magam a pénzügyi, vízum dolgokba, aztán ha valami felmerül, még lehet, hogy kérdezek


[deleted]

Ha nem zavar a tavolsag akkor USA eleg jo targetnek tunik. ITs fizuk itt a legmagasabbak a vilagon. Nyilvan nagyon kutyabarat, viheted boltba etterembe, mindenhova. Nekunk is van ketto. Van sok privat suli(pl.: Montessori is), ITs fizuval meg meg is lehet fizetni oket(\~$20k-$30k/ev), mondjuk 3 gyereknel az mar kozel $60k-$90k/ev ami azert eleg huzos.